Chris Watson & Izabela Dłużyk present Białowieża

Przeglądasz stronę archiwalną

Powrót do strony głównej
←  Powrót
zdjęcie przedstawia Chris Watson & Izabela Dłużyk present Białowieża

Chris Watson & Izabela Dłużyk present Białowieża

Chris Watson jest jednym z najwyżej cenionych brytyjskich realizatorów nagrań terenowych oraz współzałożycielem zarówno pochodzącej z Sheffield wpływowej grupy Cabaret Voltaire, jak i The Hafler Trio. Nagraniami terenowymi zajmuje się od wczesnych lat 80., gdy pracował dla BBC przy wielu programach przyrodniczych. W solowej karierze eksplorował formy sytuujące się pomiędzy dokumentem a fikcją, często we współpracy z artystami takimi jak BJ Nilsen, Z’EV, KK Null i Philip Jeck.


Izabela Dłużyk zaczęła nagrywać na magnetofonie kasetowym dźwięki wydawane przez ptaki, gdy miała zaledwie 12 lat. Urodziła się jako osoba niewidoma i wytrenowała swój słuch, by wyłapywał dźwięki ignorowane przez większość z nas. Ostatecznie zdecydowała się zostać realizatorką nagrań terenowych. Kulminacją jej kariery był dokument BBC z 2023 roku o procesie pracy i filozofii Dłużyk. W tym samym roku jako jedyna Polka znalazła się na liście „BBC’s 100 Women”. Została doceniona za wnikliwe obserwacje takich ptaków jak łabędzie krzykliwe, żurawie i kormorany.


Na zlecenie festiwalu Ephemera Watson i Dłużyk stworzyli wspólnie nowy projekt oparty na nagraniach terenowych z Puszczy Białowieskiej, którą przecina granica między Polską a Białorusią. Jest ona ostatnim w Europie lasem pierwotnym, w ostatnich latach stała się jednak dwuznacznym miejscem, początkowo z powodu wycinek prowadzonych za rządów PiS-u. Od końca 2021 roku w lesie zmarło wiele osób uchodźczych, które próbowały przekroczyć granicę białorusko-polską i dostać się do Unii Europejskiej, zostały jednak wypchnięte przez polską straż graniczną. Tym samym dźwięki Puszczy Białowieskiej nabrały mroczniejszego odcienia.


Występ na żywo odbędzie się w ciemności, co ma przywołać doświadczenie świata, w którym odbiór dźwięku jest wyostrzony, właściwe Izabeli jako osobie niewidomej.


Projekt został zamówiony przez inicjatywę TIMES (The Independent Movement for Electronic Scenes) zrzeszającą 10 europejskich festiwali*.


*TIMES (The Independent Movement for Electronic Scenes) to projekt 10 europejskich festiwali, które współpracują nad zamówieniami nowych projektów z zakresu muzyki i sztuk wizualnych. Poza współpracą kuratorską (wymianą pomysłów, artystów i prelegentów), jak i tworzeniem nowych zamówień, TIMES stawia sobie za cel poprawę jakości pracy ludzi sektora kultury i planety. TIMES to współpraca pomiędzy organizacjami stojącymi za festiwalami: Arty Farty/Nuits sonores (FR), Berlin Atonal (DE), Elevate (AT), Insomnia (NO), Le Guess Who? (NL), Semibreve (PT), Reworks (GR), Sónar (ES), Terraforma (IT), Unsound (PL) oraz partnerem audiowizualnym”: Creative Broadcast (RO). TIMES to rozwinięcie współpracy powstałej w ramach realizacji dofinansowanego z UE projektu We are Europe (2014-2020).

Wydarzenia