Unsound at Bozar
Harmonogram / SATURDAY 15 FEBRUARY
16:30

Unsound at Bozar

Opis

16:30 – 18:00 | ‘13 Ways of Looking at AI, Art & Music’ by Jennifer Walshe

Nie ma jednej sztucznej inteligencji – AI to wiele systemów, które wpływają na nasze doświadczenia na różne sposoby. To samo dotyczy sztuki i muzyki tworzonej przez algorytmy. Od chatbotów po playlisty na platformach streamingowych, od obrazów malowanych przez roboty po generowany przez maszyny death metal – każde z tych zjawisk stawia inne pytania i prowadzi w innym kierunku. Jak powinniśmy podchodzić do prac tworzonych przy pomocy technologii? Zamiast szukać jednej prostej odpowiedzi, może lepiej myśleć jak AI – akceptując złożoność i wielowymiarowość tego zjawiska? Zapraszamy na inspirującą prelekcję, którą poprowadzi kompozytorka i artystka Jennifer Walshe.


19:30 - 20:30 | Raphael Rogiński with Indrė Jurgelevičiūtė present ‘Žaltys’

Najnowszy album polskiego gitarzysty Raphaela Rogińskiego nosi tytuł zaczerpnięty z litewskiego folkloru i oznacza zielonego węża, będącego symbolem domowego ogniska. Sam materiał poświęcony jest wschodnioeuropejskiej naturze i mitologii. Choć inspiracje muzyką ludową tego regionu są w twórczości Rogińskiego stałe, nadal brzmią tajemniczo. Jak w przypadku wszystkich dzieł artysty, Žaltys trudno jednoznacznie sklasyfikować gatunkowo – słychać tu zarówno wpływy jazzu, amerykańskiego prymitywizmu, jak i wszechobecny mistycyzm. Na albumie pojawia się także Indrė Jurgelevičiūtė – wokalistka, współzałożycielka zespołu Merope oraz instrumentalistka grająca na kanklėsie, litewskim instrumencie strunowym przypominającym cytrę. Rogiński i Jurgelevičiūtė od lat dzielą muzyczne fascynacje i wielokrotnie występowali razem, m.in. na Unsoundzie i Ephemerze, a teraz udało im się wspólnie nagrać materiał.


20:45 - 21:45 | Heinali & Yasia present ‘Гільдеґарда’ (A/V)

Ukraiński kompozytor i artysta dźwiękowy Oleh Shpudeiko, nagrywający pod pseudonimem Heinali, przy pomocy syntezatora modularnego na nowo interpretuje muzykę dawną, łącząc w swojej twórczości przeszłość z teraźniejszością. Jest autorem ścieżek dźwiękowych do gier, filmów, instalacji i spektakli, a jego solowy album Madrigals z 2020 roku znalazł się na krótkiej liście do Nagrody Narodowej im. Tarasa Szewczenki. Podczas tej wyjątkowej premiery Shpudeiko, razem z kompozytorką, flecistką i wokalistką Yasią Saienko, przeniosą twórczość XII-wiecznej ksieni, filozofki i mistyczki Hildegardy z Bingen w nową erę. Projekt Гільдеґарда splata ukraiński śpiew ludowy z unikatowymi technikami syntezy modularnej. Paradoksalnie pełne cielesności teksty Hildegardy stają się zwierciadłem współczesnych wydarzeń i narzędziem pomagającym przepracować doświadczenia wojenne. Za wizualną stronę koncertu odpowiada ukraińska artystka Sophia Bulgakova.


22:00 - 23:00 | AKA HEX (Aïsha Devi & Slikback)

AKA HEX to zupełnie nowa współpraca Aïshy Devi i Slikbacka, a ich debiutanckie show będzie pełne gościnnych występów. 

Devi urodziła się w Szwajcarii w rodzinie o nepalskich korzeniach. Wielowymiarowa tożsamość charakteryzuje również jej dokonania w undergroundzie, gdzie działa jako producentka, wokalistka,didżejka i kuratorka. W 2013 roku współpowołała do życia wytwórnię Danse Noire oraz wypuściła swoją przełomową EP-kę, ale najsilniejszym wyrazem jej artystycznych fascynacji, związanych z wielowymiarową ekspresją i soniczną alchemią, okazał się zeszłoroczny, enigmatyczny album Death Is Home, na którym po raz pierwszy połączyła siły ze Slikbackiem.

Urodzony i wychowany w Nairobi Slikback jest jednym z najbardziej innowacyjnych producentów na świecie. Czerpie elementy z szerokiego spektrum muzyki klubowej, noise’u, ambientu i rapu, splatając je w psychodeliczną siatkę dźwięków i emocji o wysokim natężeniu. W ostatnich latach intensywnie dodawał kolejne wydawnictwa do swojego katalogu na Bandcampie, a w tym roku zebrał ich esencję na frenetycznym, dwupłytowym albumie SLIKBACK. To dwadzieścia dwa utwory, które nie tylko podsumowują jego dotychczasową twórczość, ale również wybiegają w przyszłość. Pełne eksperymentalnych brzmień klubowych oraz gotowe na soundsystemy. Niedawno nakładem legendarnej wytwórni Tempa ukazała się najnowsza EP-ka Slikbacka zatytułowana DATA.


Program