Mutual Respect
Festiwal Unsound powstał po to, by jednoczyć ludzi z różnych środowisk. Na naszych koncertach i imprezach nie ma miejsca na molestowanie, ani żadne inne formy przemocy lub dyskryminacji. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że przed nami – jako całą branżą muzyczną – jeszcze wiele pracy, by wydarzenia były bezpieczniejsze dla wszystkich uczestników.
Wspólnie z zespołem osób koordynujących, wolontariuszy i wolontariuszek, staramy się temu sprostać. W oznaczonych miejscach będą na was czekać przeszkolone osoby, które zaoferują wsparcie i w dyskretny sposób pomogą wam rozwiązać problem. Możecie się do nich udać, kiedy coś wam zagraża lub nie czujecie się zbyt dobrze fizycznie lub psychicznie i musicie złapać oddech czy nawodnić się.
Kiedy mówimy o wzajemnym szacunku, nie mamy na myśli wyłącznie wydarzeń muzycznych. Naszym wielkim marzeniem jest, by współczesny świat stał się miejscem sprawiedliwym i bezpiecznym dla wszystkich. W tym roku staramy się pogłębić działania akcji Mutual Respect, również dzięki współpracy z organizacjami partnerskimi - dzięki nim, możemy lepiej przeszkolić osoby z naszego zespołu, zorganizować warsztaty oraz stworzyć regulamin postępowania, pozwalający wszystkim czuć się bezpieczniej na festiwalu. Mamy nadzieję, że idee Mutual Respect i przekaz jaki idzie za nimi, będzie szedł dalej w świat, poza sam festiwal.
Bawcie się, ale z szacunkiem dla ludzi wokół was.
Zasady Mutual Respect
Przestrzenie wszystkich wydarzeń Unsoundu to miejsca, gdzie spotykają się ludzie z całego świata. Dlatego w szczególności zależy nam by:
Wszystkie osoby czuły się swobodnie i bezpiecznie podczas naszych wydarzeń.
Wszystkie osoby mogły czerpać przyjemność z naszych wydarzeń i zachować pozytywne wspomnienia.
Wszystkie osoby okazywały sobie wzajemnie szacunek .
Wszystkie osoby mogły bawić się bez obaw o dyskryminację i przemoc, w szczególności kobiety, osoby z różnorodnego spektrum orientacji seksualnych i tożsamości czy ekspresji płciowych, w szczególności osoby niebinarne i transpłciowe, osoby z niepełnosprawnościami czy osoby o różnorodnym pochodzeniu etnicznym.
Pamiętaj, że:
Na festiwalu nie jesteś sam(a), na wszystkich wydarzeniach będą obecne osoby z zespołu Mutual Respect, przeszkolone by Ci pomóc, w razie potrzeby.
Jeśli ktoś na terenie obiektu narusza Twoją godność lub poczucie bezpieczeństwa w sposób werbalny, wzrokowy lub fizyczny, bądź jeśli nagle czujesz się gorzej fizycznie - zgłoś zajście wolontariuszowi Mutual Respect.
Jeśli zauważysz, że ktoś zachowuje się w niewłaściwy sposób w stosunku do innej osoby naruszając jej godność lub poczucie bezpieczeństwa - zgłoś zajście wolontariuszowi Mutual Respect.
Jeśli widzisz, że ktoś jest agresywny w stosunku do drugiej osoby lub używa wobec niej przemocy - zgłoś to natychmiast do wolontariusza Mutual Respect.
Jeśli widzisz, że ktoś czuje się źle fizycznie lub zachowuje się w sposób niepokojący- zgłoś to natychmiast do wolontariusza Mutual Respect.
Całonocne wydarzenia mogą być dużym obciążeniem dla Twojego organizmu, pamiętaj więc by się nawadniać i zadbać o siebie - we wszystkich miejscach festiwalu dostępna jest bezpłatnie woda z Wodociągów Krakowskich.