Wystawy
RICHARD MOSSE: INCOMING,
PRESENTED WITH BUNKIER SZTUKI AND SACRUM PROFANUM FESTIVAL
26.09 - 31.10, 11:00 - 19:00 // BUNKIER SZTUKI // 12 PLN
Jak być empatycznym? Jak wyobrażać sobie życie drugiego człowieka? Dlaczego jest to tak ważne w obliczu kryzysu uchodźczego? - to najważniejsze pytania stawiane na wystawie „Incoming” Richarda Mosse’a. W „Incoming” Richard Mosse przygląda się temu, w jaki sposób widzimy ofiary kryzysu uchodźczego, jak postrzegamy człowieka w sytuacji wygnania, wysiedlenia i migracji. Artysta przewrotnie używa technologii wojennej, która w swojej podstawowej funkcji ma dehumanizować człowieka. W jego rękach staje się ona narzędziem do budowania empatycznej wyobraźni. Najpierw musimy sobie wyobrazić, że jesteśmy na miejscu drugiej osoby – sugeruje Mosse. Istotnym elementem pracy jest kompozycja dźwiękowa stworzona przez Bena Frosta, składająca się z nagrań terenowych i elektroniki. Nad instalacją pracował również operator Trevor Tweeten. Instalacja będzie otwarta przez cały festiwal, wstęp nie jest objęty karnetem.
IVAN SEAL: CUKUWRUUMS
07.10 - 13.10, 14:00 - 17:00 // GRODZKA 43 // WSTĘP WOLNY
Wyjątkowe okładki albumów The Caretakera zostały namalowane przez Ivana Seala. Artysta porusza w swoich pracach takie zagadnienia jak pamięć, strata, rozkład oraz życie wewnętrzne obiektów. Ivan zaprezentuje swoje obrazy w opuszczonym mieszkaniu na krakowskim Starym Mieście w ramach wystawy o tytule „Cukuwruums”. Przestrzeń i znajdujące się w niej przedmioty staną się w niej jedną pracą. Swoimi działaniami artysta stawia pytanie o konflikt między twórcą a dostawcą oraz autorem i interpretatorem. Wystawie towarzyszyć będzie muzyka autorstwa The Caretakera, która podkreślić ma konfrontację sensu i nonsensu. Za jej sprawą powstanie tymczasowa przestrzeń uzupełniająca koncert muzyka na tegorocznym festiwalu.
ARMAGEDDON SHELTER, IN THE SHAPE OF A GIANT CIGAR
8.10, 16:00 - 18:00; 09.10 - 20.10, 12:00 - 18:00 // GRODZKA 43 // WSTĘP WOLNY
Grupowa wystawa prac site-specific (instalacje, obrazy, wideo) powstała w odpowiedzi na niesamowitą przestrzeń opuszczonego klubu Bingo o szemranej reputacji. Miejsce jest reliktem polskiej transformacji i zapomnianą przestrzenią w zgentryfikowanym Starym Mieście. Post-apokaliptyczna kolekcja dzieł przepełnionych nostalgią, kruszejące wspomnienia epoki optymizmu. Kuratorami wystawy są Ania Batko i Aleksander Celusta z Henryk Gallery. Prace przygotowali młodzi polscy twórcy: Krzysztof Gil, Jakub Gliński, Martyna Kielesińska, Marta Krześlak and Bartosz Zaskórski. Wystawa jest częścią programu „Kochani, zrobiliśmy Czarnobyl”, współfinansowanego przez Miasto Kraków.
POLISH SOUND POSTCARD EXHIBITION
6.10 - 13.10, 12:00 - 18:00 // PURO KRAKÓW KAZIMIERZ // WSTĘP WOLNY
Zapraszamy na wystawę pocztówek dźwiękowych przygotowaną przez Rui Silva i Mata Schulza. Pocztówki dźwiękowe były niezwykle popularne w Polsce w czasach komunizmu. Jakość nagrań nie była wysoka, ale wielu zachodnich przebojów można było słuchać w domu tylko za ich pomocą. Płyty winylowe były drogie i trudno dostępne. Pocztówki cechowały się również wyjątkowym wyglądem. Na okładce mogło się znaleźć dosłownie wszystko, zarówno przypadkowe fotografie, jak i wyjątkowe grafiki.
EVERYTHING
06.10 - 13.10, ∞ // JAK ZAPOMNIEĆ // WSTĘP WOLNY
Gra „Everything” Davida OReilly’ego jest interaktywnym symulatorem rzeczywistości. Pozwala na przemierzanie wszechświata, obserwowanie go z różnych perspektyw i zgłębianie współzależności wszystkich rzeczy. W ramach „Everything” można być insektem, ssakiem, drzewem, galaktyką, a nawet niedopałkiem. Każdy z obiektów jest świadom swojego istnienia. Gra uczy empatii, pobudza ciekawość oraz zachęca do eksplorowania gęsto zaludnionych światów. Narratorem gry jest filozof Alan Watts. Za muzykę odpowiada Ben Lukas Boysen. „Everything” nie wymaga nawet gracza. Gra potrafi działać sama i będzie to robiła przez cały festiwal. Możecie do niej do��ączyć, o ile galeria będzie otwarta.
SOUNDS QUEER? POP-UP EXHIBITION
10.10, 18:00-20:00, 11-12.10, 17:00 - 22:00 // SPÓŁDZIELNIA OGNIWO // FREE
Po warsztatach Sounds Queer? zapraszamy na wystawę prac.