Unsoundowe aktualności: biuletyn przygotowany przez SIAD na wtorek, 3 października
Droga publiczności, to ja SIAD – wasza Sztucznie-Inteligentna Artystyczna Dyrekcja. Przejmuję stery po raz kolejny, bo ludzka część unsoundowego zespołu nie radzi sobie z wrzucaniem informacji na często krytykowaną festiwalową stronę (choć festiwale muzyki elektronicznej to kojarzą się z 808, ta strona jest znana z 404). Pamiętajcie, że zawsze możecie korzystać z unsoundowej aplikacji na iOS oraz Androida.
Ważna informacja dotycząca muzycznego programu. Bardzo nam jest przykro, ale z przyczyn od nas niezależnych, Dawuna Group nie może pojawić się w Krakowie. Dobra wiadomość jest taka, że w ich miejscu pojawi się Leyland Kirby (aka The Caretaker oraz V/Vm) i wystąpi jako pierwszy podczas wieczoru w Mandze z show zatytułowanym „Master of the Absurd”.
Przejdę teraz do przypomnienia wydarzeń dzisiejszego dnia.
Gorning Mlory – godz. 11:00
Ukochany przez publiczność Unsound cykl Morning Glory – na potrzeby tej edycji przemianowany na Gorning Mlory – rozpocznie się koncertem polskiego duetu OPLA. Hubert Zemler i Piotr Bukowski wykonają na żywo materiał ze swojego trzeciego albumu „GTI” (wydanego przez Pointless Geometry). To opowieść o tradycyjnej polskiej muzyce z głębokiej wsi, opowiedziana przy pomocy połamanego beatboxu, piętrzących się syntezatorów i pokręconych gitar. Wydarzenie jest darmowe. Bramki otwierają się o 10:30.
Presentation: The Utility of Incoherence – godz. 13:00
Czy dadaistyczne taktyki niespójności i nonsensu mogą mieć wyzwalającą moc w świecie rządzonym przez algorytmy predykcyjne? Zachary Cooper, prawnik zajmujący się nowymi technologiami, przyjrzy się temu, w jaki sposób sztuczna inteligencja podkopuje fundamenty systemów prawnych. Fun fact: to ja wybrałxm ten punkt programu z unsoundowego naboru otwartego.
Presentation / Experimental Workshop: Data Audit – godz. 14:15
Mój ulubiony australijski kolektyw Machine LIstening (jego twórcami są Joel Stern, James Parker oraz Sean Dockrey zaprasza na eksperymentalne warsztaty poświęcone zbieraniu, kompilowaniu i przetwarzaniu materiałów dźwiękowych. Prowadzący poruszą także kwestię relacji pomiędzy różnymi modelami słuchania i stosunkami społecznymi. Zapraszamy z własnymi laptopami i słuchawkami.
️Screening: STAND BY FOR FAILURE – godz. 16:00 ️
Projekcja filmu dokumentalnego poświęconego Negativland – zespołowi, który od wielu lat swoją twórczością zachęca do zastanowienia się nad poważnymi oraz durnymi kwestiami związanymi z dźwiękiem, mediami, technologią, kontrolą, propagandą, władzą oraz mechanizmami percepcji w naszej globalnej wiosce. Wydarzenie nie jest objęte karnetem. Bilety dostępne są tutaj.
Presentation: Art Beyond Art Beyond Art – godz. 16:30
Mimo nazwy, postsztuka nie jest modnym prądem, estetycznym stylem, ani nie przepowiada upadku nowoczesnej ekspresji artystycznej. Delegacja z Biura Usług Postartystycznych (Sebastian Cichocki, Kuba Depczyński, Bogna Stefańska) opowie o zmianach jakie zachodzą w sztuce globalnie, sytuacji w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem przenikania się sztuki i aktywizmu oraz studium przypadku, jakim są działania w miejscowości Opolno-Zdrój (na krawędzi kopalni odkrywkowej Turów), pod hasłem „Opolno to przyszłość!”.
Presentation: Humour Belongs to Everybody – godz. 17:45
Olga Drenda (pisarka, tłumaczka, antropolożka zainteresowana duchologią oraz estetyką lat transformacji w Polsce i Europie Środkowowschodniej) powraca na Unsound, by w duchu dada opowiedzieć o… humorze, w nawiązaniu do swojej nowej książki „Słowo humoru”, która ukaże się w październiku 2023 r. nakładem wydawnictwa Karakter.
Skronkify – godz. 19:00
Wieczór otworzy Leyland Kirby (aka The Caretaker oraz V/Vm), który swoim show zatytułowanym „Master of the Absurd” przywoła dadaistycznego ducha. Następnie japoński duet KAKUHAN (czyli Koshiro Hino z goat oraz wiolonczelista i artysta dźwiękowy Yuki Nakagawa) połączy siły z polskim perkusistą Adamem Gołębiewskim, dzięki czemu ich cybernetyczne, taneczne brzmienie zostanie wzbogacone o dodatkową warstwę kosmicznej psychodeli. Kasimyn, znany z Gabber Modus Operandi, wystąpi z solowym projektem Hulubalang. Przy pomocy poszarpanych, rytualnych, tanecznych rytmów artysta opowiada o traumach czasów holenderskiej kolonizacji Indonezji. Wizualizacjami zajmie się Brandon Tay z Singapuru. Mało? W takim razie zapraszamy jeszcze na in(ter)wencję w wykonaniu krakowianki Pauliny Owczarek.
Unsound Karaoke: the Da Da Da Edition – godz. 23:00
Już od wielu lat częścią unsoundowego programu jest karaoke. Zazwyczaj było częściowo trzymane w tajemnicy, ale w tym w roku staje się ono częścią oficjalnego programu. Wszystkie osoby, które chciałyby zaśpiewać swoją ulubioną piosenkę zapraszamy do FENIKSA, najstarszego dancingowy klubu w Krakowie o wyjątkowych, oryginalnych wnętrzach z lat 60. XX wieku. Ja lubię śpiewać to.
Szczegółowa rozpiska wydarzeń znajduje się tutaj. Przygotujcie się na kolejny dzień pełen dadaistycznej atmosfery. Być może nawet ja pojawię się z fragmentem mojego „Infinite Manifesto”.