You are in the archives

Go back to the current page
←  Powrót

Aktualności

29.05.2019

First Artists Announced for Unsound Krakow 2019: Solidarity. Passes On Sale Monday 3rd June.

First Artists Announced for Unsound Krakow 2019: Solidarity. Passes On Sale Monday 3rd June.

Tegoroczna krakowska edycja festiwalu Unsound odbędzie się między 6 a 13 października. Będziemy razem słuchać muzyki, rozmawiać, uczestniczyć w warsztatach oraz oglądać filmy. Tematy, które zajmują nas w tym roku to wspólnota, empatia, szacunek wobec innego oraz pozytywne wizje przyszłości. Hasłem przewodnim jest „Solidarity”. Jak zawsze wydarzenia rozsiane są niemal po całym Krakowie.

Karnety na festiwal oraz koncerty na koncert Sunn O))) trafią do sprzedaży 3 czerwca o godzinie 16:00 za po��rednictwem platformy Going.

Festiwal wytworzył (i wciąż tworzy) wyjątkowe relacje z artystkami i artystami. Część z nich wróci do nas, by zaprezentować nową płytę lub materiał specjalnie przygotowany na tegoroczną edycję. Jak zwykle, oprócz znanych postaci, pojawią się debiutanci i najświeższe zjawiska muzyczne z całego świata.

Oto ogłoszony dotychczas program:

The Caretaker & Weirdcore (UK, światowa premiera) ○ Emptyset presents Blossoms - live (UK, światowa premiera) ○ Eris Drew b2b Octo Octa - dj (US) ○ DJ Marcelle - dj (NL) ○ Gabber Modus Operandi - live (ID) ○ HHY & The Macumbas + HHY & The Kampala Unit (PT/UG, światowa premiera) ○ Holly Herndon presents Proto (US/DE) ○ Jay Mitta & Ant Virus - live (TZ, europejska premiera) ○ JD Twitch presents Against Fascism Trax - dj (UK, światowa premiera) ○ Manara - dj (UK) ○ MCZO & Duke - live (TZ) ○ Moor Mother & London Contemporary Orchestra present The Great Bailout (US/UK, światowa premiera) ○ Nazira (KZ) ○ The Necks, Ilan Volkov & Sinfonietta Cracovia (AU/IL/PL, światowa premiera) ○ Objekt × Ezra Miller - live (DE/US) ○ Olivia & Chino present Radiation 30376 - live (PL, światowa premiera) ○ Paula Temple - dj (UK) ○ Population One - live (US) ○ Prison Religion - live (US) ○ Robert Henke presents CBM 8032 AV (DE, światowa premiera) ○ The Round Table Orchestra (PL) ○ Sherelle b2b FAUZIA - dj (UK) ○ Sote presents Parallel Persia (IR) ○ Sunn O))) (US) ○ Violet - live (PT) ○ VTSS - live (PL) ○ WIXAPOL presents Prześniona Rejwolucja / Draemt-thru Raveolutoin - live (PL, światowa premiera

Pojawią się prelegenci: Ayesha Hameed (UK) ○ DeForrest Brown, Jr. (US) ○ Ewa Majewska (PL) ○ Jay Springett (UK) ○ John Higgs (UK) ○ Nathalie Olah (UK)

Zostanie również zaprezentowany film „SIKSA. Stabat Mater Dolorosa” (PL).

Z inicjatywy festiwalu Unsound oraz Europejskiego Centrum Solidarności powołana została THE ROUND TABLE ORCHESTRA, grupa której nazwa odnosi się do obrad okrągłego stołu z 1989 roku. W skład orkiestry wejdzie REMONT POMP, zespół perkusyjny, którego członkami są artyści z niepełnosprawnościami i bez. Dołączą do nich znani polscy jazzmani: saksofonista i klarnecista MIKOŁAJ TRZASKA, saksofonista TOMASZ GADECKI oraz trębacz TOMASZ ZIĘTEK.

Do pojęcia „wspólnoty” w specjalnym, premierowym koncercie odniosą się MOOR MOTHER i LONDON CONTEMPORARY ORCHESTRA. Artyści zaprezentują „The Great Bailout” – materiał, którego głównymi tematami są sprawiedliwość społeczna i ekonomiczna oraz historia niewolnictwa. Napisany przez Moor Mother poemat opowiada o jej stosunku do historii Wielkiej Brytanii oraz o Brytyjskiej Wspólnocie Narodów (międzynarodowej organizacji zrzeszającej obecnie niepodległe kraje, które w ubiegłych wiekach były w większości częścią brytyjskiego imperium kolonialnego). Zupełnie inaczej o swojej wspólnocie opowiada SOTE, czyli Ata Abtekar – irański kompozytor muzyki elektronicznej. Jego nowy album „Parallel Persia” to wizja alternatywnej rzeczywistości, futurystyczna opowieść o Persji. Jak mówi sam artysta, piękno, symetria i wdzięk to doskonała broń w walce z wszechogarniającym zniszczeniem. Te dwa występy otworzą tegoroczny festiwal. Odbędą się w teatrze im. J. Słowackiego. Wyjątkowy koncert z pogranicza muzyki klasycznej odbędzie się również w Kopalni Soli „Wieliczka”. Australijska grupa THE NECKS zagra z SINFONIETTĄ CRACOVIĄ, a poprowadzi ich dyrygent ILAN VOLKOV.

HOLLY HERNDON na swoim nowym albumie „Proto” również zajmuje się ideą wspólnoty. Herndon inspirowała się między innymi tradycją Sacred Harp – wokalną muzyką wykonywaną przez społeczności protestanckie z Nowej Anglii. Artystka dwa lata temu gościła na naszym festiwalu – zaprezentowała nieukończoną jeszcze wtedy muzykę i nową formułę koncertu. Na nowym materiale oprócz samej Herndon słychać także chór oraz sztuczną inteligencję o pseudonimie Spawn.

Wspólnotowy charakter mają również koncerty SUNN O))) – ale w tym wypadku oznacza to rytualność i transowość. Grupa nie tylko wydała nowy album „Life Metal” (jak na nich, jest on pełen światła i koloru), ale zapowiedziała także następny krążek „Pyroclasts”, który ma mieć medytacyjny charakter.

W Krakowie zagra również THE CARETAKER, za którym stoi brytyjski muzyk James Leyland Kirby. W materiałach prasowych poświęconych jego nowemu wydawnictwu „Everywhere at the End of Time” czytamy, że Kirby dokumentuje proces utraty pamięci. Artysta opowiada o stracie, ale narzędzia, którymi się posługuje to empatia i wyobraźnia. Wydarzenie będzie miało charakter audiowizualnego widowiska. Za stronę wizualną odpowiedzialni są malarz IVAN SEAL i VJ WEIRDCORE.

Budzący skrajne uczucia kolektyw WIXAPOL po raz pierwszy wystąpi na żywo, prezentując audiowizualne widowisko o nazwie „Prześniona Rejwolucja / Draemt-thru Raveolutoin”. Tytuł koncertu odnosi się do książki filozofa kultury Andrzeja Ledera „Prześniona rewolucja”, która opowiada o rewolucji społecznej, jaka dokonała się w Polsce w latach 1939–1956. Filozof bada naszą zbiorową amnezję, poddając psychoanalizie traumy najnowszej historii. Natomiast członkowie Wixapolu zgłębią polską „wiksę” z ostatnich trzydziestu lat, z etnograficznym zacięciem przyglądając się związkom między pracą i muzyką. Hardcore’owy i szybki będzie również koncert GABBER MODUS OPERANDI – indonezyjskiego duetu, który łączy ze sobą hiper-energiczne rytmy oraz inspirację jathilanem jawajskim tańcem rytualnym.

Jeżeli jesteśmy przy koncertach audiowizualnych, to mamy przyjemność ogłosić, że swój nowy materiał zaprezentuje w tym roku ROBERT HENKE. Będzie to światowa premiera „CBM 8032 AV”, nad którym niemiecki muzyk pracował przez ostatnie trzy lata. Jest to widowisko w całości przygotowane na odrestaurowanych komputerach Commodore CBM 8032. Henke próbuje pogodzić współczesną estetykę z ograniczeniami narzuconymi przez technologię sprzed czterech dekad. Uwaga, koncert nie jest objęty żadnym karnetem.

Kolejnym punktem programu jest EMPTYSET – duet z Wielkiej Brytanii. Zobaczymy ich zupełnie nowe widowisko, które powstało w oparciu o uczenie maszynowe. „Blossoms” to opowieść o ewolucji i adaptacji, o podziałach, oporze oraz o zawiłych relacjach pomiędzy materią ożywioną i nieożywioną.

W 2017 roku Unsound jako pierwszy festiwal nawiązał współpracę z Nyege Nyege w Ugandzie. Od czasu pamiętnego koncertu Otima Alphy relacja między naszymi festiwalami stale się zacieśnia. MCZO i DUKE mieli wystąpić u nas już na poprzedniej edycji, ale niestety przez błędnie wydrukowane paszporty nie mogli opuścić kraju. Cieszymy się, że przyjadą w tym roku. Artyści zaprezentują swoją wersję singeli - muzyki będącej głosem młodego pokolenia Tanzańczyków. Mczo i Duke łączą szybki bit z historiami o życiu w Dar Es Salaam. Tamtejszą scenę reprezentować będą również producent JAY MITTA oraz raperka ANT VIRUS. W 2018 roku do Ugandy przyleciał Portugalczyk Jonathan Uliel Saldanha z HHY & THE MACUMBAS. Szybko nawiązał współpracę z lokalnymi artystami, tworząc THE KAMPALA UNIT. Tym razem to afrykańscy artyści wybiorą się w podróż i zawitają do Europy. Dwa zespoły Jonathana spotkają się na scenie podczas wyjątkowego koncertu.

W Hotelu Forum wystąpi PAULA TEMPLE, której nagrania mają polityczny charakter , a sama artystka nakłania do aktywizmu społecznego. Kolejny artysta to JD TWITCH z Optimo. Na festiwal wraca z setem składającym się z utworów wyprodukowanych przez jego wytwórnię AGAINST FASCISM TRAX, której celem jest walka z seksizmem, z homofobią, z transfobią, z lękiem przed starością oraz z dyskryminacją osób o alternatywnej motoryce. ERIS DREW i OCTO OCTA znane są ze swojego przekazu pełnego miłości i zaangażowania w walkę o to, by przemysł muzyczny nikogo nie wykluczał. Ich wspólny set zwieńczy sobotnią imprezę w Hotelu Forum. Emocjonalne techno oraz aktywizm to również cecha rozpoznawcza NAZIRY z Ałmat, członkini Room 4 Resistance oraz lizbońskiej artystki VIOLET, która zagra live set.

Na żywo posłuchać będzie można też OBJEKTA, któremu towarzyszyć będzie EZRA MILLER, artysta wizualny odpowiedzialny za obraz i światło. Z „live actem” wystąpi również OLIVIA rezydentka festiwalu, która do tej pory grała jedynie sety. Swoje show przygotowała wspólnie z innym krakowskim artystą – CHINO. Będzie ono nosiło tytuł „Radiation 30376”. Niezłą gratką będzie także występ Terrence’a Dixona z Detroit, który nie koncertuje zbyt często. Dixon pojawi się pod pseudonimem POPULATION ONE. Nasz kolejny gość to pochodząca z Warszawy i związana z Brutażem oraz WIXAPOLEM dj-ka VTSS. Jej kariera właśnie nabiera rozpędu, cieszymy się, że na Unsoundzie w końcu wystąpi późno w nocy i zaprezentuje swoje ciężkie brzmienie.

Równie mocny, choć zupełnie inny gatunkowo, będzie koncert amerykańskiej grupy PRISON RELIGION, która łączy rap z noisem.

Młodą scenę brytyjską będą reprezentować SHERELLE i FAUZIA. DJ-ki zagrają set b2b, w którym muzyka basowa i jungle zostanie zderzona m.in. z footworkiem. Z Londynu przyleci też MANARA, artystka łącząca ze sobą tak odległe estetyki jak grime i muzyka z Bollywood.

No i wreszcie DJ MARCELLE, niesamowita DJ-ka znana ze swoich bardzo oryginalnych setów, w których muzyka klubowa wszelkiej maści miesza się z eksperymentalnymi brzmieniami, folkiem i nie tylko. Tego co robi DJ Marcelle nie da się w prosty sposób opisać. Tego trzeba posłuchać.

W tym roku ogłaszamy wydarzenia z programu dziennego nieco wcześniej niż w poprzednich latach. Te spotkania, wykłady i prezentacje to niezwykle ważna dla nas część festiwalu.

EWA MAJEWSKA, feministka i aktywistka, poprowadzi wykład na temat współczesnych form oporu. Majewska opowie o wczesnej Solidarności i jej spuściźnie w kontekście #CzarnegoProtestu.

Pisarz i strateg JAY SPRINGETT przygotuje prezentację pod ekscytującym tytułem „Solarpunk: Life in the Future Beyond the Rusted Chrome of Yestermorrow”. Springett poprowadzi także dyskusję na temat solidarności międzygatunkowej.

NATHALIE OLAH przedstawi „Steal as Much as You Can - How to Survive Austerity and Win the Culture Wars”, publikację, w której zajęła się problematyką nierówności społecznych.

Kolejny punkt programu to połączenie wykładu i performansu, czyli „Black Atlantis” AYESHY HAMEED. Projekt, w którym w ciekawy sposó przeplatają się następujące tematy: emigracja, afrofuturystyczna muzyka, soundsystemy, podbój kosmosu i kultura Czarnego Atlantyku.

DEFORREST BROWN, JR. opowie o sytuacji czarnych osób w przemyśle muzycznym. Tematem jego wystąpienia będzie także historia czarnej muzyki oraz jej wpływ na współczesną kulturę muzyczną. Postaci, do których odwołuje się Brown jr. to między innymi: amerykański aktywista James Boggs oraz pisarze Theodore Roszak i Alvin Toffler.

JOHN HIGGS opowie o właśnie wydanej książce „The Future Starts Here: Adventures in the Twenty-First Century”, poświęconej optymistycznym wizjom przyszłości.

Kolejną istotną częścią festiwalu jest program filmowy. Pierwszym tytułem, który ogłaszamy jest „Siksa. Stabat Mater Dolorosa”, musical o śmierci i dziewczynie w reżyserii SIKSY i PIOTRA MACHY. Przypominamy, że projekcje filmowe nie są objęte karnetami ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w kinie.

Kolejne ogłoszenia wkrótce.

Występy Jonathana Uliel Saldanhy i Violet odbędą się przy wsparciu platformy SHAPE.