Krakowski Unsound odbędzie się między 8. a 15. października. Naszym tegorocznym motywem przewodnim jest Flower Power. Przy jego pomocy – w 50. rocznicę „lata miłości” – będziemy zgłębiać szeroko rozumianą kulturę opozycji. Karnety są już wyprzedane, ale w dalszym ciągu można zobaczyć organizowane przez nas koncerty – bilety na poszczególne wydarzenia trafią do sprzedaży w sierpniu.
BILL DRUMMOND z The KLF (znanej brytyjskiej grupy pop z lat 90.) świetnie się wpisuje w nasze poszukiwania. Postać, która swoimi działaniami na nowo definiowała kontrkulturę – Drummond to przecież współzałożyciel K Foundation, fundacji, która w 1994 roku w ramach akcji artystycznej postanowiła dokonać spalenia miliona funtów. Na Unsoundzie poprowadzi wykład oraz zaprezentuje swój film „Imagine Waking Up Tomorrow And All Music Has Disappeared”. Udział w tym wydarzeniu będzie wymagał osobnego biletu i nie jest on objęty karnetem. Reszta programu dziennego Unsoundu jest w całości darmowa. To jednak nie wszystko, Drummond w 2025 roku skończy 72 lata i do tego czasu ma zamiar wypucować tysiąc par butów. Pracy podejmie się również w Krakowie.
KSIĘŻYC, zgodnie z nazwą, to muzyczna opowieść o przemianie, śmierci oraz o tym, co kobiece i tajemnicze. Ich wielki powrót miał miejsce w 2014 roku, właśnie na naszym festiwalu, a następnie grupa ruszyła w trasę i wydała nowy album. Tym razem do zespołu dołączy zaproszona przez nas ukraińska wokalistka i kompozytorka SVITLANA NIANIO. W składzie znajdzie się również PAWEŁ ROMAŃCZUK z Małych Instrumentów. Ich wspólny występ zostanie zaprezentowany po raz pierwszy na Unsoundzie we Lwowie.
Kolejni goście specjalni, których nie mogło zabraknąć na naszym piętnastoleciu to przyjaciele festiwalu HOLLY HERNDON, LAUREL HALO i BEN FROST. Holly Herndon zagrała u nas po raz pierwszy w 2012 roku, tuż przed premierą swojej debiutanckiej płyty. Teraz powraca z nowym materiałem, na którym artystce towarzyszy chór. Laurel Halo zaprezentuje na żywo „Dust”, artystka w zaskakujący sposób czerpie na nim m.in. z funku, soulu i techno. Album został ciepło przyjęty przez krytykę i potwierdził jej status jako jednej z bardziej oryginalnych artystek we współczesnej muzyce elektronicznej. Na perkusji wspomagać ją będzie ELI KESZLER. Z kolei Ben Frost zaprezentuje nowe widowisko wspólnie z UNITED VISUAL ARTISTS. Ben wystąpi tego samego wieczora, co jego koledzy z Mute – EINSTÜRZENDE NEUBAUTEN.
Również po raz pierwszy, swój mroczny, rytmiczny ambient zaprezentuje na żywo RAINFOREST SPIRITUAL ENSLAVEMENT, czyli Dominick Fernow (Prurient/Vatican Shadow). JAMES HOFF i jego audiowizualny projekt HOBO UFO zabiorą nas w podróż do Miasta-Widma, czyli Prypeci znajdującej się w Strefie Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Wykorzystując zmodyfikowaną wersję Google Maps, która reaguje na dźwięk, Hoff mierzy się z ideą digitalizacji naszego otoczenia i o opowiada o tym, w jaki sposób język komputerowy próbując naśladować naturę, zmienił jej postrzeganie.
ELEH to artysta, który występuje na żywo niezwykle rzadko. Jest jednym z najbardziej enigmatycznych twórców w świecie współczesnej muzyki elektronicznej. Jego występ na Unsoundzie nawiązywać będzie do prac HARRY'EGO BERTOI, Amerykanina, który będąc projektantem mebli zasłynął również z tworzenia rzeźb dźwiękowych. Jego prace powstawały od wczesnych lat 60. i znane są pod kolektywną nazwą sonambientów, od połączenia słów „sound” i „ambient”. Występowi Eleha towarzyszyć będzie instalacja przygotowana przez jego wydawcę JOHNA BRIENA, założyciela Important Records. Czterokanałowa praca wykorzystuje oryginalne nagrania sonambientów i była prezentowana wcześniej w New York’s Musem of Art and Design.
Swoją wersję Flower Power przypomni również jeden z ważniejszych przedstawicieli XX-wiecznej awangardy amerykańskiej, kompozytor minimalistyczny i wykonawca JON GIBSON. Na koncercie usłyszymy VISITATIONS, utwór z 1973 roku, odchodzący od zorganizowanych struktur muzycznych i inspirowany sztuką ziemi artysty Waltera De Marii. Zostanie on wykonany na syntezatorach modularnych i perkusji. Koncertowi towarzyszyć będzie projekcja filmu „One Way” z 1970 roku, będącego podróżą przez niekończący się krajobraz amerykańskiej pustyni. Do Gibsona i jego grupy w składzie BRITTON POWELL i JONÁŠ GRUSKA dołączą polscy perkusiści, HUBERT ZEMLER i MIŁOSZ PĘKALA.
Kolejnym artystą o fascynującej biografii muzycznej, który pamięta tamte czasy jest MIKE COOPER. W latach 60. odrzucił propozycję gry w The Rolling Stones i podążył własną ścieżką – nagrywał folkowo-bluesowe albumy, malował, podróżował i zbierał kwieciste koszule. W ostatnich latach, Cooper poświęcił się grze na hawajskiej gitarze, komponując abstrakcyjny ambient inspirowany muzyką pacyficznych lądów.
Filmowcy i podróżnicy VINCENT MOON i PRISCILLA TELMON zaprezentują na żywo kinową wersję multidyscyplinarnego projektu HÍBRIDOS. To „eksperymentalno-etnograficzne studium duchowych kultów Brazyli, mieszanka tradycji i współczesności”. Film powstawał przez trzy lata, a za jego udźwiękowienie odpowiada RABIH BEAINI, współpracownik Moona.
Litwin ARTURAS BUMŠTEINAS przygotował premierę BAD WEATHER, kompozycji na maszyny, których używało się w teatrze barokowym. Wykorzystując urządzenia udające wiatr, deszcz i burzę, Bumšteinas stworzył dzieło, które w gruncie rzeczy odwraca teatralny porządek: uprzednio nagrany ludzki głos został poddany dekonstrukcji i przeniesiony do tła, a w rolach głównych występują instrumenty. Koncert prezentowany jest wspólnie z Cricoteką. Wymaga dodatkowego biletu i nie jest objęty karnetem festiwalowym.
W Hotelu Forum zaplanowaliśmy kolejne wydarzenia specjalne i wyjątkowe duety. WIFE i MUMDANCE zadebiutują jako BLISS SIGNAL – połączenie grime’u, black metalu i eksperymentalnego popu. LENA WILLIKENS i VLADIMIR IVKOVIC, rezydenci Salonu Des Amateurs zagrają razem dwugodzinnego seta. Następna dwójka to DRE SKULL, założyciel nowojorskiego, basowego wydawnictwa Mixpak, i jego najjaśniejsza gwiazda JUBILEE. Pojawi się też włoski członek PAN – STILL, który swój debiutancki album z alternatywnym dancehallem zagra razem z nigeryjskim wokalistą DEVONEM MILESEM, FREWEINI z Erytrei i rodakiem o pseudonimie KEIDINO. Manchesterska impreza SWING TING reprezentowana będzie w pełnym składzie przez SAMRAI, PLATTA oraz MC FOKSA.
Do listy nie-technonormatywnych artystów w naszym programie dołączyli: DJ HARAM z Discwoman, która do poruszającej głównie biodra muzyki ze Wschodniego Wybrzeża USA, dorzuca melodie z Bliskiego Wschodu i eksperymentalne brzmienie. Mamy też artystów związanych z dekonstruktywistycznym kolektywem NUXXE z Londynu: COUCOU CHLOE i SEGĘ BODEGĘ, a także Argentyńczyka MORO, którego styl ramba, sprawiający wrażenie niemożliwej do zatrzymania perkusji, łączy go z takimi kolektywami jak NON i GHE20 G0TH1K. Portugalską szkołę batidy z Príncipe reprezentuje z kolei DLYCOX, mieszkający w Paryżu członek grupy Tia Maria Produções.
Na obrzeżach muzyki klubowej tworzy J.G. BIBERKOPF – znany z eklektycznej i futurystycznej serii „Ecologies”. Biberkopf inspirując się różnymi odmianami muzyki tanecznej w takim samym stopniu skupia się na rytmie, co na fakturze. Polski artysta, dj i współzałożyciel Dunno Records LUTTO LENTO również granice gatunkowe ma za nic. Trudno bowiem jednoznacznie określić jego pełen czarnego humoru tajemniczy, muzyczno-dźwiękowy kolaż. BLACK ZONE MYTH CHANT to z kolei zaskakująco udane połączenie psychodelicznych dronów z footworkiem.
Ostatnie klubowe ogłoszenia to improwizujący techno duet GIANT SWAN z Bristolu, który zdobywa coraz większą popularność za sprawą niesamowitych występów na żywo. OCTO OCTA, nowojorska DJ-ka i producentka, która niedawno dołączyła do Honey Soundsystem oraz TZUSING – artysta związany z L.I.E.S., określany jako twister EBM (czyli electronic body music). Ich albumy to najlepsze przykłady tego, jak się gra house i techno w 2017 roku.
Kolejne nazwiska ogłosimy wkrótce. W międzyczasie zapraszamy na nasze profile w mediach społecznościowych: Facebooku, Twitterze oraz Instagramie.
DOTYCHCZAS OGŁOSZENI ARTYŚCI UNSOUNDU 2017:
Arturas Bumšteinas pres. „Bad Weather" (LT) — światowa premiera
Ben Frost (AU/IS)
Bill Drummond (ZA/UK) — polska premiera
Black Zone Myth Chant (FR)
Bliss Signal (Mumdance & Wife) (UK) — światowa premiera
Coucou Chloe (FR/UK)
DJ Bone b2b DJ Stingray (US) — światowa premiera
DJ Sprinkles (US/JP)
DJ Haram (US)
Dlycox (PT/FR) — polska premiera
Dre Skull b2b Jubilee (US) — polska premiera
Eleh (US) — polska premiera
Einstürzende Neubauten (DE)
Ewa Justka (PL/UK)
GAS (DE) — polska premiera
Giant Swan (UK) — polska premiera
Holly Herndon (US/DE)
James Hoff pres. „HOBO UFO” (US) — polska premiera
J.G. Biberkopf (LT) — polska premiera
Jlin (US)
John Brien (US) — polska premiera
Juliana Huxtable (US) — polska premiera
Księżyc, Svitlana Nianio & Paweł Romańczuk (PL/UA) — projekt zamówiony
Laurel Halo (US/DE)
Lena Willikens & Vladimir Ivkovic (DE/SB) — polska premiera
Lutto Lento (PL)
Mike Cooper (US)
Moondog for Gamelan with Iwan Gunawan and Stefan Lakatos (IN/SE) — światowa premiera
Moor Mother (US)
Moro (AR/DE)
NIVHEK (Liz Harris/Grouper) & MFO pres. „After its own death” (US/DE) — projekt zamówiony
Nina Kraviz (RU/DE)
Nkisi (BE/UK)
Noncompliant (US) — polska premiera
Octo Octa (US)
Pharmakon (US)
PTU (RU) — polska premiera
Rainforest Spiritual Enslavement (US/DE) — światowa premiera
Robin Fox pres. „Single Origin” (AU) — światowa premiera
Sega Bodega (UK) — polska premiera
STILL feat. Devon Miles, Freweini & Keidino (IT/ER/NG) — polska premiera
Swing Ting & MC Fox (UK) — polska premiera
The Jon Gibson Group with Hubert Zemler & Miłosz Pękala (US/PL) — polska premiera
Tzusing (MY/CN)
Umfang (US)
Varg (SE)
Vincent Moon, Priscilla Telmon & Rabih Beaini pres. „Hibridos" (FR/LB/DE)
Visible Cloaks (US) — polska premiera
Zonal & Moor Mother (UK/US) — światowa premiera
Black Zone Myth Chant, J.G. Biberkopf i ogłoszony ostatnio Varg przyjeżdżają do Krakowa dzięki wsparciu platformy SHAPE.