Obszerny program dzienny krakowskiego Unsoundu ogłoszony. Zapraszamy na dyskusje, warsztaty, instalacje, pokazy filmowe i nagrania radia NTS. Znamy program imprezy zamknięcia.

Sep 27
image

Krakowski Unsound rozpoczyna się już za niecałe dwa tygodnie. Najwyższy czas, by ogłosić program dzienny. Zapraszamy na dwadzieścia sześć dyskusji, pięć instalacji, dwa warsztaty i dziewięć pokazów filmowych. Wszystko będzie się toczyć wokół motywu przewodniego. Zależało nam, by pokazać Flower Power z różnych perspektyw, porozmawiamy zatem o ekologii, polityce, kontrkulturze, psychodelii, sztuce i nie tylko.

Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy nadesłali swoje propozycje w odpowiedzi na otwarty nabór do programu dziennego. Jednym ze zwycięzców jest polski artysta postkonceptualny GREGOR RÓŻAŃSKI. Jego wystawa, prezentowana wspólnie z Henryk Gallery, bada estetykę i doświadczenie zmysłowe związane ze stanem oczekiwania. Nieważne, czy modlimy się o jeszcze mocniejszy zwrotu ku tradycyjnym wartościom, czy wyglądamy społecznej rewolucji, naszą społeczną wyobraźnią zawładnęło oczekiwanie ostatecznego rozwiązania, przyjścia Zbawiciela. Różańskiego interesują kontrkulturowe przepowiednie mesjanistyczne, sztuka i muzyka późnego kapitalizmu oraz rozkład.

Kolejne prace to odpowiedzi na kontrowersyjną wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej, ostatnim dzikim lesie kontynentalnej Europy. Pierwsza z nich to „There Will Be No Other Forest” PETERA CUSACKA i MARTYNY POZNAŃSKIEJ, która tworzy dźwiękowo-wizualny obraz Puszczy. Prezentowana jest we współpracy z białostockim festiwalem Up To Date oraz SN Spaces w Londynie. Druga z nich to „Martwa Natura” KAROLINY GRZYWNOWICZ, w której artystka ukazuje rośliny w kontekście polityki i życia społecznego. Pracę będzie można zobaczyć w przestrzeni miejskiej. Wszyscy artyści wezmą również udział w dyskusji na temat potrzeby ochrony Puszczy. Towarzyszyć im będzie przewodniczka SYLWIA IWANOWSKA.

Instalacja dźwiękowa „Shield Ferns / Brown Pine Magic” autorstwa RAINFOREST SPIRITUAL ENSLAVEMENT powstała z okazji Unsoundu w Adelajdzie. W Krakowie zostanie zaprezentowana na terenie Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zapraszamy do nastrojowej szklarni pełnej tropikalnych roślin.

Warto także odwiedzić Cricotekę – tam zanurzymy się w brzmieniu metalowych rzeźb dźwiękowych z lat. 60. To nasza ostatnia instalacja – praca JOHNA BRIENA z Important Records, bazująca na Sonambientach HARRY’EGO BERTOI. O słynnym projektancie mebli i rzeźbiarzu dowiedzieć się będzie można także w trakcie specjalnego spotkania z Johnem Brienem i Andym Battaglią.

Z nadesłanych zgłoszeń wybraliśmy również dwie dyskusje zaproponowane przez GABRIELĘ KORWIN-PIOTROWSKĄ i EWĘ DRYGALSKĄ. Korwin-Piotrowska porozmawia z austriackim filozofem i akceleracjonistą ARMENEM AVANESSIANEM o uwodzicielskiej sile hajpu; w spotkaniu weźmie udział również wspomniany wcześniej Gregor Różański. Drygalska skupi się na polityce ksenofeministycznej, jej gośćmi będą: PATRICIA REED z Laborii Cuboniks, współautorka Manifestu Ksenofeministycznego oraz LOU DRAGO z XenoEntities Network.

Kolejny punkt programu to spotkanie z JESSIM JARNOWEM, autorem „Heads – Psychedelic America”, książki poświęconej muzyce, historii Ameryki i psychofarmakologii. Ale Jarnow poprowadzi również dyskusję na temat historii narkotyków w Centralnej i Wschodniej Europie. Towarzyszyć mu będą RITA KOČÁROVÁ z Czeskiego Stowarzyszenia Psychodelicznego i MACIEJ LORENC z magazynu Transwizje.

ANDY BATTAGLIA od 2010 roku jest współorganizatorem nowojorskiego Unsoundu. Pisze również do magazynu „ARTnews”. Tym razem opowie o motywach florystycznych i znaczeniu krajobrazu w historii sztuki. MAT DRYHURST przybliży nam pojęcie „zdecentralizowanej technologii” i będzie się zastanawiał nad relacją między techniką, muzyką i myśleniem utopijnym. LUKE TURNER, redaktor „The Quietus” poprowadzi wykład o homogenizacji miejskiego życia i czerpaniu inspiracji ze zróżnicowanego ekosystemu, jakim jest las. Artysta wizualny LILLEVAN przedstawi naukowo-artystyczne osiągnięcia Instytutu Prometeusza w Kazaniu, a PAUL REKRET spojrzy na tak różne tematy, jak dzieciństwo, niewinność i kryzys kapitalizmu poprzez pryzmat muzyki popularnej.

LISA BLANNING poprowadzi dyskusję na temat linczu i przekraczania granic przyzwoitości w mediach społecznościowych. Panelistami będą JLIN, VARG, RRRKRTA oraz redaktorka naczelna Electronic Beats ELISSA STOLMAN. Z kolei spotkanie z LUKIEM TURNEREM i jego goścmi będzie poświęcone zawłaszczaniu kontrkultury przez korporacje. DEREK WALMSLEY z The Wire, LISA BLANNING, AGATA PYZIK i LEE GAMBLE pochylą się nad spuścizną pisarza, krytyka i teoretyka kultury MARKA FISHERA.

W związku z premierą zbioru esejów „Under Your Thumb” zapraszamy na rozmowę o mizoginii w przemyśle muzycznym. Dyskutować będą kobiety: publicystka TAMAR SHLAIM, eseistka FRANCES MORGAN, artystka PAN DAIJING oraz pisarka AGATA PYZIK. Idąc za ciosem warto się wybrać na rozmowę o technoaktywiźmie. Poprowadzi ją FRANKIE DECAIZA HUTCHINSON z DISCWOMAN. Swój udział potwierdziły UMFANG, NONCOMPLIANT, JLIN, AVRIL STORMY UNGER oraz dwie artystki z polskiej platformy ORAMICS: FOQL i VTSS.

Ostatni z wykonawców ogłaszanych w ramach programu muzycznego to SIKSA, zespół, który minionego lata podzielił polską publiczność. Ich radykalne i brutalnie szczere występy to broń wymierzona przeciwko patriarchatowi. Alex z Siksy poprowadzi również warsztaty pod hasłem NIE JESTEM FAJNĄ DUPĄ!, czyli jak reagować na seksistowskie zachowania.

Drugim warsztatem w programie są zajęcia dziennikarskie dla młodych adeptów sztuki, prowadzone przez WILLA LYNCHA z Resident Advisor.
Chętnych do wzięcia udziału w warsztatach zapraszamy do kontaktu pod adresem [email protected]. Więcej informacji na stronie unsound.pl.

W krajach byłego Związku Radzieckiego powstają obecnie nowe sceny z muzyką elektroniczną, klubową oraz eksperymentalną. Koncerty i imprezy często odbywają się w opuszczonych miejscach, które organizatorzy próbują - nie bez przeszkód - przywrócić do życia. Dyskutować będą kluczowe postaci z Ukrainy, Kazachstanu i Białorusi: HANNA VASYK (Cxema, Kijów), NAZIRA KASSENOVA (Zvuk, Ałmaty) oraz PAVEL NIAKHAYEU i YULIYA KAVIAZINA (Mental Force, Mińsk). Rozmowę poprowadzi JĘDRZEJ DONDZIŁO, dyrektor festiwalu Up To Date w Białymstoku.

Artyści występujący na festiwalu udzielą również wywiadów przed publicznością. NONCOMPLIANT wypowie się w ramach RA Exchange, filmowiec i podróżnik VINCENT MOON opowie o „Híbridos”, litewski komozytor ARTURAS BUMŠTEINAS o swojej kompozycji na maszyny noise’owe „Bad Weather”, RICHARD SKELTON o odludziach, naturze i muzyce, JON GIBSON o kompozycji „Visitations”, sztuce ziemi oraz Walterze de Marii, JAMES HOFF o Google maps, martwych strefach i sposobach, w jakie mobilna technologia ukształtowała nasze rozumienie i wartościowanie natury, oraz PUCE MARY o zacieraniu granic między wykonawcą i odbiorcą. I w końcu MIKE COOPER i jego pasje: egzotyka i hawajskie koszule.

Sercem programu dziennego jest ogłoszone już wcześniej spotkanie z BILLEM DRUMMONDEM z The Justified Ancients of Mu Mu (aka The KLF). Artysta poprowadzi wykład oraz zaprezentuje swój film „Waking Up Tomorrow and All the Music Has Disappeared”. Przypominamy, że to jedyna z dyskusji, które wymagają dodatkowego biletu. Można go kupić tutaj.

Program filmowy tegorocznego Unsoundu obfituje w filmy dokumentalne. „Fuck For Forest” opowiada o norweskiej organizacji pozarządowej, która zbiera pieniądze na ochronę środowiska sprzedając w internecie amatorskie filmy erotyczne. MICHAŁ MARCZAK, reżyser filmu, będzie obecny na pokazie. Po filmie odpowie na pytania. „The New Radical” ADAMA BHALI LOUGHA opowiada o dwóch kryptoanarchistach. Muzykę napisał Clint Mansell. Ogłoszony wcześniej dokument „PICÓ: Un parlante de Africa en America” to historia kolumbijskich soundsytemów Picó. O filmie opowiedzą jego reżyserowie, duet INVERNOMUTO oraz artysta JIM C. NEDD.

Fani niszowego kina będą zachwyceni powrotem nocnego maratonu pod kuratelą brytyjskiego duetu JIGOKU. Program skrywa wiele smaczków dla wielbicieli klimatu Flower Power. Pełen program dostępny jest pod linkiem. Maraton filmowy to noc z 7. na 8. października.

W Hotelu Forum wystąpi jeszcze ZAKŁAD OSTATNIEJ POSŁUGI, krakowski DJ muzyki techno, ambientowej i eksperymentalnej. Pozostali artyści wystąpią na imprezie zamknięcia. 15 października radosną muzykę na oczyszczenie duszy po festiwalowych trudach zagrają: DANNY L HARLE z PC Music, który łączy ekstatyczne melodie z klubowymi rytmami oraz TEKI LATEX, eklektyczny DJ z Francji, ekspert w burzeniu granic między gatunkami. Otwiera NAPHTA z Wrocłwia, dźwięki przyszłości i przeszłości Afryki zagra TASH LC, a na sam koniec występ dobrego kolegi Unsoundu, RRRKRTY z Brutażu. Gwarantujemy, że opuścicie festiwal uśmiechnięci. W tym roku impreza jest biletowana i kosztuje 20 złotych. Wejściówki można nabyć za pośrednictwem Ticketpro. Impreza jest objęta karnetem.

Już po raz szósty w Krakowie rozłoży się studio londyńskiej stacji NTS. Podczas nagrywanych przed publicznością audycji wysłuchać można dodatkowych wywiadów i setów didżejskich. Gośćmi programów będą m.in. SIKSA, ELTRON JOHN, DJ HARAM, MOOR MOTHER, 1988, TER, LUTTO LENTO, LANARK ARTEFAX, VTSS, BATU, OCTO OCTA, GAS, DTEKK, OLIVIA, CHLOE FRIEDA and PHILIP SHERBURNE. Pełen program na stronie unsound.pl, w harmonogramie festiwalu.

W tym roku w Hotelu Forum otwarta będzie jeszcze jedna sala - znajdujący się na dole bar koktajlowy THE SECRET LODGE (czyli klub 89). Połączenie elegancji późnych lat 80. w polskiej architekturze i klimatów rodem z Twin Peaks. Miejsce dla wszystkich zmęczonych tanecznym szaleństwem. Co tutaj jest grane? Musicie przekonać się sami.

W programie znalazło się też miejsce na spacery z przewodnikiem. Pierwszą z lokacji jest mroczny i tajemniczy Las Wolski, po którym grupę festiwalowiczów oprowadzi leśnik. Drugą, Nowa Huta, jedno z zaledwie dwóch miast na świecie, które są pełną pełną realizacją ideałów budownictwa socrealistycznego. Liczba miejsc limitowana, bilety kosztują 20 złotych i są dostępne tutaj. Spacer po lesie jest darmowy. Rejestracja na wycieczkę do Lasu Wolskiego pod adresem [email protected]. Udzielamy pod nim również informacji na temat Nowej Huty.

Bilety na poszczególne wydarzenia sprzedają się w szybkim tempie. Część nie jest już dostępna. Polecamy działać szybko, by uniknąć zawodu. Linki znajdziecie w harmonogramie lub na stronach Ticketpro.

You are in the archives

Go back to the current page