Unsound obchodzi swoje piętnastolecie. Historia festiwalu to wspólna muzyczna przeszłość, dlatego wśród tegorocznych gości znaleźli się artyści, bez których nie byłoby dzisiaj tego święta. To oni, również swoimi występami, okrywali nowe przestrzenie w muzyce. Nie zapomnieliśmy oczywiście i o tych, którzy takimi poszukiwaniami zajmują się dzisiaj – drugą część programu stanowią muzycy odkryci przez nas w ostatnim czasie. Festiwal odbędzie się między 8 a 15. października. Karnety trafią do sprzedaży dzisiaj — 29 maja — o godzinie 16:00 za pośrednictwem Ticketpro. Karnet tygodniowy kosztuje 470 PLN, a karnet weekendowy obowiązujący od 12 do 15 października kosztuje 400 PLN.
EINSTÜRZENDE NEUBAUTEN w dość przewrotny sposób odnosi się do naszego motywu przewodniego „Flower Power” (więcej na jego temat tutaj), przy pomocy którego staramy się m.in. zgłębiać i przybliżać współczesnym odbiorcom historię kontrkultury. Kontrkultura to nie tylko mrok i chaos, ale też kruchość, jasność, rozwój i nadzieja na nowy porządek. Wyjątkowe brzmienie Einstürzende Neubauten to efekt magnetycznego głosu Bliksy Bargelda i osobliwego instrumentarium: śmietnika, blach, metalowych odpadków, zardzewiałych rur i zgrzytających gitar. W 37. rocznice swojego powstania, formacja wyrusza na trasę prezentującą różne okresy twórczości zespołu, w tym i „największe przeboje”.
NIVHEK (Liz Harris/Grouper) wspólnie z MFO zaprezentuje „After its own death”, projekt, który zrodził się podczas rezydencji w Murmańsku, zorganizowanej w ramach Unsound Dislocation jako wspólne zamówieniem Goethe-Institutu i londyńskiego Barbican. Koncert Nivhek i MFO będzie muzyczną i wizualną podróżą w głąb murmańskiego, arktycznego krajobrazu. Z jednej strony szorstkość, melancholia, poczucie alienacji, a z drugiej zaskakująca minimalistyczność i zwiewność. To już kolejna mroźna lokacja – w 2016 roku bohaterem była Syberia, a zaproszonymi artystami Helm, Embassy for the Displaced oraz Moa Pillar.
Światową premierę będzie miał projekt MOONDOG FOR GAMELAN, w którym ceniony indonezyjski kompozytor IWAN GUNAWAN wraz z ze swoim ansamblem KYAI FATAHILLAH połączą siły ze Szwedem STEFANEM LAKATOSEM. Lakatos gra na wyjątkowym instrumencie trimba, stworzonym przez samego Moondoga, z którym przez lata się przyjaźnił. Trudno policzyć, ile pokoleń twórców inspirowało się już dokonaniami Amerykanina Moondoga (1916–1999). Ten działający od lat 30. XX wieku niewidomy muzyk, kompozytor i poeta funkcjonował jako nowojorski uliczny grajek, „wiking z 6. Alei”, a w rzeczywistości był klasycznie wykształconym instrumentalistą. Jego rewolucyjne kompozycje, łączące w sobie klasykę, jazz, muzykę rdzennych Amerykanów z nagraniami terenowymi, do dziś poruszają swoim wizjonerstwem. Projekt zainicjowany został przez Europalię Indonesię.
ZONAL, to kolejny projekt KEVINA MARTINA aka THE BUG oraz JUSTINA BROADRICKA. Wcześniej pracowali razem jako TECHNO ANIMAL. Tym razem, do dwójki muzyków dołączy jeszcze MOOR MOTHER, amerykańska artystka i poetka, dla której noise, hip-hop i afrofuturyzm to muzyczne sposoby wyrażania buntu. Moor Mother wystąpi na festiwalu również solo.
Unsound wielokrotnie współtworzył i prezentował dzieła oparte o efekty świetlne, w których wykorzystywano laser, np. pokazywane wielokrotnie od swojej unsoundowej premiery „Lumiere” Roberta Henke (2013) oraz „Double Vision” Robina Foksa i Atoma™ (2014). Teraz, ROBIN FOX zadebiutuje z „Single Origin”,- projektem wnikającym w geometrię dźwięku, będącym ostatnią częścią jego laserowej trylogii, nad którą pracuje od 2004 roku. Fox opisuje swoją pracę łączącą spektrum RGB (czerwony, zielony, niebieski) w jednym projektorze jako „koncert na pojedynczą wiązkę lasera”.
GAS Wolfganga Voigta to jeden z ważniejszych projektów w historii muzyki ambientowej. Niemiecki artysta, znany z łączenia minimalowego techno z mrocznym ambientem, powrócił po siedemnastoletniej przerwie ze świetnie przyjętym albumem „Narkopop”. Jego nowa płyta to gęstwina dźwięków – szumy, muzyka inspirowana leśnym krajobrazem pełna romantycznej neoklasyki, ale też zaskakującego bitu i marszowych rytmów. Na Unsoundzie wystąpi w oprawie wizualnej nawiązującej do festiwalowego motywu Flower Power.
Podczas tego samego wydarzenia co Moondog for Gamelan wystąpią VISIBLE CLOAKS, duet Spencera Dorana i Ryana Carlile, których twórczość wykracza poza granice gatunkowe ambientu. Artyści tworzą dynamiczną sieć krystalicznych dźwięków, zamieniając akustyczne brzmienia w cyfrowe. W swojej muzyce posługują się wirtualnymi wersjami instrumentów z całego świata. Uprzejmie zwracamy uwagę, że oba koncerty nie są objęte karnetami festiwalowymi i wymagają zakupu dodatkowego biletu.
JLIN zagrała po raz pierwszy na Unsoundzie w 2015 roku i był to wówczas jej pierwszy występ poza rodzimymi Stanami Zjednoczonymi. Od tamtego wydarzenia losy festiwalu i artystki często się splatały. Festiwal zainicjował m.in. współpracę Jlin ze studiem Wayne’a McGregora, a jej efektem będzie muzyczno-taneczny performans (premiera już niedługo w Sadler’s Well w Londynie). Jeśli chodzi o Unsound, Jlin zaprezentuje swój - świeżo wydany i bardzo dobrze przyjęty – drugi album „Black Origami”. Jlin wychodzi na nim daleko poza granice footworku. Najnowsze utwory sytuować należy bardziej na granicy pomiędzy muzyką klubową i rytualną. Trudno jednoznacznie je zaklasyfikować – są lekkie, wdzięczne, ale jednocześnie podporządkowane potężnym perkusyjnym motywom. Sprawdźcie jej świetny nowy klip do „Carbon 7 (161)”.
Chociaż NINA KRAVIZ zdążyła już osiągnąć status wielkiej gwiazdy techno, to jej muzyczne poszukiwania nie przestają zaskakiwać. Oprócz bycia DJ-ką jest także założycielką oficyny трип, która skupia się głównie na wydawaniu artystów pochodzących z Rosji, dlatego też Kraviz wystąpi w Hotelu Forum w tę samą noc, co jej młodsi podopieczni - duet PTU. PTU to nieskazitelnie zaprojektowane brzmienie, mieszanka techno i rave’ów. Grupa zagra również na Unsoundzie w Kazaniu, swojej rodzinnej miejscowości.
Nasze stałe miejsce imprez, czyli jeszcze nie tak dawno całkowicie opuszczony Hotel Forum, będzie w tym roku gościł także najlepszych DJ-ów pochodzących ze Stanów Zjednoczonych. Legendy Detroit DJ BONE oraz DJ STINGRAY wystąpią b2b, a tuż po nich zagra NONCOMPLIANT, świetna DJ-ka, która po 20 latach pracy nareszcie zyskuje rozgłos poza granicami swojego kraju. DJ SPRINKLES aktualnie mieszka w Japonii, ale również pochodzi ze Środkowo-Zachodnich Stanów Zjednoczonych. Artystka od początku swojej klubowej działalności łączy muzykę house’ową z kwestiami pozamuzycznymi: w wywiadach często porusza problematykę gender i wypowiada się na temat swojej tożsamości. Ze Wschodniego Wybrzeża pochodzi z kolei związana z Discwoman techno DJ-ka i producentka UMFANG. Część z tych artystów weźmie udział w panelach dyskusyjnych odbywających się w ciągu dnia.
VARG z Northern Electronics, którego seria „Nordic Flora” bada granice techno i na nowo definiuje gatunkowe kategorie, przybędzie z wydaną w tym roku trzecią częścią swojego cyklu zatytułowaną „Gore-Tex City”. Świat Varga jest głęboko melancholijny, ale nie pozbawiony muzycznego dowcipu, kontrastowych zestawień i zaskakujących elementów.
Na obrzeżach muzyki techno tworzy również belgijsko-kongijska artystka NKISI, której fascynujące połączenie podgatunków hardcore’u (takich jak doomcore czy gabber) z afrykańską muzyką klubową jest czymś, co koniecznie trzeba usłyszeć na żywo. Obok współzałożycielki kolektywu NON pojawi się również związana z nim JULIANA HUXTABLE, nowojorska artystka performatywna, poetka oraz DJ-ka, znana ze swoich wybuchowych, międzygatunkowych setów.
Nie mniej ważne są dwie noise’owe artystki, które zostawiliśmy sobie na koniec. Obydwie zajmują się badaniami nad fizycznością samego dźwięku. PHARMAKON, której działalność muzyczna to najkrócej mówiąc studium na transem znalazła się na tegorocznym wydawnictwie „Contact” oraz EWA JUSTKA zajmująca się multisensorycznym odzwierciedlaniem analogowego sygnału i będąca samoukiem w zakresie konstrukcji syntezatorów. Obie znane są z mocno angażujących występów.
Kolejnych artystów ogłosimy w przyszłych miesiącach. Uprzejmie informujemy, że wraz z tym ogłoszeniem oraz udostępnieniem karnetów do sprzedaży, zawieszamy nabór kolejnych członków naszego klubu Przyjaciół Unsoundu. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy zdecydowali się nas wesprzeć. Mamy nadzieję, że widzimy się na festiwalu! Zapraszamy również do dalszego wspierania naszej misji, w zamian oferujemy nasze uwielbienie i wdzięczność.
DOTYCHCZAS OGŁOSZENI ARTYŚCI UNSOUNDU 2017:
DJ Bone b2b DJ Stingray (US) — światowa premiera
DJ Sprinkles (US/JP)
Einstürzende Neubauten (DE)
Ewa Justka (PL/UK)
GAS (DE) — polska premiera
Jlin (US)
Juliana Huxtable (US) — polska premiera
Moondog for Gamelan with Iwan Gunawan and Stefan Lakatos (IN/SE) — światowa premiera
Moor Mother (US)
NIVHEK (Liz Harris/Grouper) & MFO pres. „After its own death” (US/DE) — projekt zamówiony
Nina Kraviz (RU/DE)
Nkisi (BE/UK)
Noncompliant (US) — polska premiera
Pharmakon (US)
PTU (RU) — polska premiera
Robin Fox pres. „Single Origin” (AU) — światowa premiera
Umfang (US)
Varg (SE)
Visible Cloaks (US) — polska premiera
Zonal & Moor Mother (UK/US) — światowa premiera
Varg przyjeżdża do Krakowa dzięki wsparciu platformy SHAPE.