2017 był dla Unsoundu niezwykle pracowitym rokiem. Zorganizowaliśmy osiem festiwali na całym świecie: w Mińsku, Ałmatach, Murmańsku, Lwowie, Kazaniu, Krakowie, Toronto i Adelajdzie. Ostatnie, dziewiąte, wydarzenie odbędzie się w londyńskim Barbicanie w ten piątek, 8 grudnia.
Unsound Dislocation: London jest częścią większego projektu Dislocation, który przez trzy lata odbywa się w krajach Wschodniej Europy, Azji Centralnej, krajach Kaukazu, Krakowie oraz Nowym Jorku. W ramach wydarzenia zaprezentowane zostaną trzy projekty zamówione, w tym jedna premiera.
NIVHEK (Liz Harris/Grouper) & MFO zaprezentują „After its own death”, projekt audiowizualny stworzony w odległym Murmańsku, skrytym głęboko w rosyjskiej Arktyce. The Caretaker (Leyland Kirby/V/Vm) znajduje się obecnie w połowie swojego sześcioalbumowego projektu inspirowanego demencją. Opierając się na dźwiękach ze starych płyt 78-obrotowych, artysta poszukuje w czasie oraz pamięci. Jego występowi towarzyszyć będą wizualizacje współpracownika Apheksa Twina, Weirdcore. Zaangażowany jest również Ivan Seal, autor charakterystycznych okładek. W programie znajduje się również „Soft Power” felicity, mieszkającego w Londynie muzyka oraz tancerzy z Zespołu Pieśni i Tańca “Śląsk”. Tancerze będą tańczyć do żałobnych dźwięków pianina, ambientowego hałasu i dzikiego, syntetycznego popu. Na koniec DJ set zagra Rabih Beaini, którego intensywne sety łącząc muzykę z wielu źródeł: Bliskiego Wschodu, Indonezji, ale też techno, jazzu i noise’u.
Barbican zaprosił Unsound do upamiętnienia wydarzenia playlistą z serii Barbican Recommends. Można jej posłuchać na Spotify. Londyńskie centrum kultury opublikowało również podcast, którego gościem jest Mat Schulz, dyrektor artystyczny Unsoundu oraz kurator londyńskiego programu. Można go posłuchać tutaj.
Ostatnie bilety na Unsound Dislocation: London są dostępne za pośrednictwem strony Barbicanu.
Unsound Dislocation organizowany jest przez Barbican we współpracy z Unsoundem.
Projekt „After its own death” zamówiony został przez Unsound, Barbican i Goethe-Institut.
Projekt „Soft Power” jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021. Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.