Po miesiącach stopniowego ujawniania szczegółów dotyczących programu tegorocznej odsłony, miesiącach budowania napięcia wokół wydarzeń festiwalu – inauguracja UNSOUND 2010 już w najbliższą niedzielę. Program tegorocznej edycji, skupiony wokół motywu przewodniego „HORROR – przyjemność strachu i niepokoju”, doczekał się wielu pochwał. Jak ujął to jeden z redaktorów Fact Magazine „ten festiwal jest wyznacznikiem dobrego smaku i słusznych opinii. To festiwal, na którym rzeczywiście można się czegoś nauczyć, a przy okazji oddać się nieskrępowanej zabawie i tanecznym uniesieniom."
Festiwal rozpocznie się 17 października w Kinie Kijów, koncertem „The Dark Side”.Pod batutą islandzkiego kompozytora i dyrygenta Daniela Bjarnasona, muzycy Sinfonietty Cracovii wykonają legendarną ścieżkę dźwiękową Bernarda Hermanna do filmu „Psycho”, Alfreda Hitchcocka, by uczcić pięćdziesiątą rocznicę powstania filmu. Zabrzmi również kompozycja Krzysztofa Pendereckiego „Kanon na 52 instrumenty smyczkowe i taśmę magnetofonową” – utwór ten wykorzystano w filmach „Lśnienie" i „Egzorcysta". W ostatniej części koncertu Daniel Bjarnason zaprezentuje swoją kompozycję zatytułowaną „Bow To String"; wykonaniu towarzyszyć będzie projekcja animacji autorstwa Uny Lorenzen. Związany z norweską wytwórnią Miasmah Marcus Fjellström przedstawi „The Kafkagarden Lichtspiel Show". Demonicznym projekcjom towarzyszyć będzie równie upiorna muzyka. Wraz z Elegim i Sinfoniettą Cracovią zaprezentują kompozycję stworzoną na zlecenie Unsoundu.
Po koncercie zapraszamy na after party do Mangghi. Występ zespłu Baaba podsyci nieco atmosferę grozy tegorocznej odsłony Unsoundu – przedstawią swoją interpretację ścieżki dźwiękowej Krzysztofa Komedy do parodystycznego filmu Romana Polańskiego „Nieustraszeni Pogromcy Wampirów”. Fantasmagoryczna, przejmująca a przy tym pełna humoru kompozycja Komedy łączy gatunki tak odległe jak jazz, muzyka ludowa i klasyczna. Muzycy zespołu Baaba z całą pewnością nadadzą utworowi współczesny sznyt, typowy dla ich twórczości, będącej stylowym pastiszem jazzu, elektorniki i wielu innych gatunków. Ta część wieczoru rozpocznie się występem szwedzkiego duetu Roll the Dice. Usłyszymy utwory przywołujące produkcje Johna Carpentera, czy Basic Channel. Autorem wizualizacji jest norweski artysta Frode Fjerdingstad.
Nieco wcześniej – w niedzielę o godzinie 16, na terenie byłej fabryki kosmetyków Miraculum (w tym samym miejscu znajduje się Klub Fabryka, który stanie się areną wszystkich klubowych wydarzeń festiwalu), odbędzie się otwarcie cyklu instalacji „Ukryte”, zlokalizowanych w piwnicach, zakamarkach i opuszczonych przestrzeniach byłej fabryki. Zatopione dźwięki i zapomniane historie opowiedzą: Mordant Music (premiera instalacji „Nesst"), Jacob Kirkegaard i Łukasz Szałankiewicz (instalacja „The Visitor", zlecona przez Unsound), Jana Winderen's („Energy Field") i Finnbogi Petursson (premiera instalacji).
Przypominamy, że każdego dnia festiwalu, o północy w Kinie pod Baranami, odbywają się projekcje filmów grozy z nurtu exploitation. Ten niezwykły cykl przygotowali dla nas koneserzy audio-wizualnych kuriozów – duet Jigoku. Filmy wyświetlane podczas „Nocy żywych brudów” pochodzą z jednego z największych archiwów VHS w Wielkiej Brytanii. Osobliwe horrory ze wszystkich stron świata wybrane zostały nie tylko ze względu na ekscentryczną zawartość, lecz również z uwagi na wyzywająco słabą jakość obrazu. Miejcie oczy szeroko otwarte do samego świtu – pierwszy seans już 16 października. Więcej szczegółów na stronie Kina pod Baranami.