Znamy pierwszych artystów krakowskiego Unsoundu 2018. Karnety trafią do sprzedaży w środę


June 04, 2018

Jak już informowaliśmy, hasłem tegorocznego Unsoundu w Krakowie będzie PRESENCE. Festiwal potrwa od 7-ego do 14-ego października.

Oto pierwsza część naszego programu:

Alva Noto 🇩🇪 / Amnesia Scanner presents AS Oracle 🇫🇮🇩🇪 / Async Figure (MM & Suda) 🇬🇧 / Ben UFO 🇬🇧 / Blawan 🇬🇧 / Deena Abdelwahed 🇹🇳 / DJ Bus Replacement Service 🇬🇧 / DJ Storm 🇬🇧 / Eris Drew 🇺🇸 / HDMIRROR 🇿🇦🇩🇪 / Iglooghost 🇬🇧 / Irreversible Entanglements 🇺🇸 / JASSS 🇪🇸 / Jlin & Company Wayne McGregor present Autobiography Edits 🇺🇸🇬🇧 / Kampire 🇺🇬 / Lea Bertucci 🇺🇸 / Linn da Quebrada 🇧🇷 / Lucrecia Dalt 🇨🇴🇩🇪 / Marie Davidson 🇨🇦 / Oklou 🇫🇷🇬🇧 / Olof Dreijer 🇸🇪🇩🇪 / Rabit, House of Kenzo & Sam Rolfes present Magna Surgat 🇺🇸 / Resina 🇵🇱 / Rozzma 🇪🇬 / Shyboi 🇯🇲🇺🇸 / Skee Mask b2b Zenker Brothers 🇩🇪 / Superficie 🇧🇷🇮🇪 / TCF 🇳🇴 / Terry Riley & Gyan Riley 🇺🇸 / The Mover 🇩🇪 / Tim Hecker 🇨🇦🇺🇸 / WIDT × Christoph de Babalon present TEYAS 🇵🇱🇩🇪

UWAGA: karnety na festiwal trafią do sprzedaży w środę, 6 czerwca o godzinie 16:00 za pośrednictwem Ticketmastera. Ich cena nie zmieniła się od zeszłego roku. Karnet tygodniowy kosztuje 470 złotych, a karnet weekendowy 400.

Przez 8 dni, na koncertach i w trakcie paneli dyskusyjnych, będziemy zajmować się relacją między człowiekiem i najnowszą technologią. Interesują nas różne formy sztucznej inteligencji, wpływ algorytmów na życie społeczne oraz miejsce jednostki w świecie nasyconym przez media.

Sztuczna inteligencja wystąpi na koncertach AMNESII SCANNER i LARSA HOLDHUSA, czyli TCF-a. Amnesia Scanner to fiński duet, którego nadchodzący album można określić mianem cybernetycznego popu. Artyści wykonają po raz pierwszy „AS Oracle”, widowisko, w trakcie którego do dwójki artystów dołączy zaprogramowane przez nich AI. Lars również zaprezentuje twórczość sztucznej inteligencji. Jego AI o imieniu TCFX da samodzielny koncert. Holdhus poprowadzi także warsztaty z programowania botów, które będą później brały udział (on-line) w festiwalu. Oba wydarzenia są częścią obchodów 10-tej rocznicy założenia wytwórni PAN, z którą współpracujemy od 2012 roku. O pozostałych wydarzeniach związanych z Pan (koncerty, rozmowy z artystami, interwencje artystyczne) będziemy jeszcze informować.

Zupełnie inną odsłoną przewodniego motywu Presence będzie koncert TERRY’EGO RILEYA. Terry Riley to jedna z najbardziej wpływowych postaci w historii muzyki 2 poł. XX wieku. Riley szukał sposobu na wspólnotowe przeżywanie muzyki, chciał wyrwać się z tradycji zachodniej. Jego nauczycielem był Pandit Pran Nath (1918-1996), mistrz tradycyjnego śpiewu, który przekazał mu teorię i ducha klasycznej muzyki hinduskiej. Riley jest najbardziej znany jako kompozytor m.in. „In C” czy „Rainbow in a Curved Air”. Podczas wyjątkowego, pierwszego w Polsce występu w Kopalni Soli „Wieliczka” towarzyszyć mu będzie syn, GYAN RILEY, gitarzysta i jeden z ulubionych współpracowników Terry’ego.

Obecnie inspiracji na dalekim wschodzie szuka TIM HECKER. Kanadyjski twórca noisowy wystąpi ponownie na Unsoundzie, tym razem w towarzystwie japońskiego zespołu grającego tradycyjną muzykę dworską gagaku. Hecker szykuje się do premiery nowego albumu, który ukaże się jeszcze w tym roku nakładem wydawnictwa Kranky. Krakowski koncert będzie jedną z niewielu okazji, by usłyszeć go w towarzystwie żywych instrumentów.

Zapraszamy również na dwa widowiska łączące w sobie technologię, taniec i muzykę. WAYNE McGREGOR to absolutna gwiazda w świecie tańca. Choreograf współpracuje nie tylko z muzykami i tancerzami, ale też ze specjalistami od nowych technologii oraz naukowcami. Był wielokrotnie nagradzany, słynie z wyrafinowanych widowisk, które zdefiniowały na nowo współczesny taniec. Jest pierwszym choreografem w historii, który odbył rezydencję w The Royal Ballet. Fanom muzyki alternatywnej McGregor może być znany ze współpracy z Radiohead przy klipie „Lotus Flower”. Na Unsoundzie COMPANY WAYNE McGREGOR zaprezentuje „Autobiography Edits” – osobisty spektakl będący tanecznym portretem materiału genetycznego McGregora. O układzie poszczególnych części spektaklu będzie decydował specjalnie ułożony algorytm. McGregora interesują takie tematy jak jaźń, pamięć i przyszłość. Ścieżkę dźwiękową do spektaklu wykona na żywo JLIN, ekspertka od nowoczesnej muzyki perkusyjnej.

Drugim wydarzeniem będzie „Magna Surgat” – spektakl przygotowany przez HOUSE OF KENZO, SAMA ROLFESA i RABITA. House of Kenzo to kolektyw taneczny z Teksasu, znany z awangardowo-punkowego podejścia: organizują pojedynki taneczne, konceptualne performanse, queerowe imprezy w miejscu niezbyt przyjaznych osobom LGBTIQ oraz wykłady i warsztaty. Ich choreografię będzie na żywo transformować Sam Rolfes - członkowie House of Kenzo zamienią się w wirtualne istoty. Za muzykę będzie odpowiedzialny Rabit – producent i dj, który zadebiutował w labelu Tri Angle. Później założył cenioną oficynę Halcyon Veil.

Z wielką przyjemnością ogłaszamy również, że na Unsoundzie nareszcie wystąpi ALVA NOTO – niemiecki twórca muzyki elektronicznej o chirurgicznej wręcz precyzji. Alva Noto zaprezentuje multimedialne widowisko inspirowane m.in. naturą oraz przetwarzaniem danych. Będzie to materiał z jego ostatniego albumu „Unieqav”, kolejnej części cyklu „Uni-”, poświęconej tanecznym brzmieniom.

Kolejny ważny dla nas punkt programu to IRREVERSIBLE ENTANGLEMENTS. Pięcioosobowy zespół, którego muzyka i koncerty są formą protestu. Współtworzy go MOOR MOTHER, raperka, której rozdzierający krzyk i pełne złości teksty opowiadają o systemowych nierównościach, której w USA doświadczają Afroamerykanie. Za free jazzowy charakter koncertu odpowiadać będzie m.in. Keir Neuringer, który ma na swoim koncie również współpracę z Rafałem Mazurem, krakowskim improwizatorem.

Następnie warto wspomnieć o dwóch instrumentalistkach: RESINIE oraz LEI BERTUCCI. Resina to polska wiolonczelistka. Jej muzyka zrodziła się z fascynacji zniszczonymi obiektami sakralnymi, to wielowarstwowe kompozycje łączące oryginalne i przetworzone brzmienie wiolonczeli. Resina zaprezentuje materiał z albumu „Traces”. Lea Bertucci pochodzi z Ameryki Północnej, a jej eksperymentalna muzyka jest odpowiedzią na obecną sytuację polityczną w USA. Bertucci specjalizuje się w grze na saksofonie altowym i taśmie magnetycznej. Kolejną artystką jest LUCRECIA DALT. Dalt tworzy oniryczne słuchowiska radiowe, pełne niesamowitych historii i widmowych, abstrakcyjnych dźwięków.

Zanim przejdziemy do klubowej części programu chcemy jeszcze zapowiedzieć „TEYAS” – efekt współpracy polskiego duetu audiowizualnego WIDT oraz CHRISTOPHA DE BABALONA, autora niesamowitego, mrocznego albumu z 1998 roku pt. „If You're Into It, I'm Out of It”. Album zostało niedawno przypomniany. WIDT i Babalon nagrali dla wytwórni Bocian wspólny album łączący dark ambient i elementy drum & bassu.

W Hotelu Forum usłyszeć będzie można tytanów muzyki klubowej: wielkiego innowatora muzyki hardcore THE MOVERA, ikonę drum & bassu DJ STORM, BENA UFO oraz eksperta od ciężkiego techno – BLAWANA. Blawan wystąpi na Unsoundzie z live setem, jednym z zaledwie dwóch w tym roku. Szczególne wydarzenie dla tych, którzy czekają na nadchodzący album „The Wet Will Always Dry”. Wyjątkowy set zagrają również ZENKER BROTHERS, którzy wystąpią b2b ze SKEE MASKIEM, autorem dobrze przyjętego ostatnio albumu „Compro”.

Program z okolic muzyki house i techno uzupełnią MARIE DAVIDSON, JASSS oraz OLOF DREIJER z THE KNIFE. Marie Davidson to postpunkowa minimalistka, JASSS tworzy industrial, a Olof Dreijer miksuje ze sobą najróżniejsze gatunki muzyczne.

Poza gatunkowe ramy wychodzi również SHYBOI z DISCWOMAN, która ciężkie techno przełamuje innymi szybkimi dźwiękami, takimi jak Jersey club czy karaibska soca. Afrykański house zagra KAMPIRE, dj-ka związana z ekipą Nyege Nyege z Ugandy. ERIS DREW z Chicago celebruje muzykę house i szuka w niej uduchowionych momentów, podczas gdy śmieszkować uwielbia DJ BUS REPLACEMENT SERVICE, dj-ka znana z zamiłowania do muzycznych memów, która podczas występów nosi maskę Kim Dzong Una.

Z Rio de Janeiro przyjedzie niesamowita raperka LINN DA QUEBRADA, łącząca brazylisjki funk, muzykę afrykańską i vougeing. W swoich występach Quebrada przełamuje stereotypy dotyczące cielesności i seksualności. Brazylijskie wpływy usłyszeć można również w twórczości SUPERFICIE, który zaciera granice między żywym brzmieniem a cybernetyką.

ROZZMA i DEENA ABDELWAHED to z kolei futurystyczne brzmienia arabskie. Rozzma jest raperem pochodzącym z Egiptu, a artystka Deena Abdelwahed pochodzi z Tunezji.

MM i SUDA z basowo-futurystycznej wytwórni Her zagrają wspólnie jako ASYNC FIGURE. Artyści połączą dźwięk z efektami świetlnymi w taki sposób, by tworzyć pochłaniające, zaburzające zmysły widowiska. Wyzwania percepcyjne stawia również IGLOOGHOST. Brytyjczyk tworzy hiperaktywną, wielogatunkową muzykę. Jego dźwiękom towarzyszy surrealny świat trójwymiarowych animacji. W Krakowie zostanie zaprezentowany zupełnie nowy materiał.

I na koniec ogłoszenia dwójka artystów: HDMIRROR i OKLOU. HDMIRROR tworzy napędzane internetem bombastyczne utwory, zderzając ze sobą hardcore, gabber i trance. Z kolei Oklou próbuje zmierzyć się z cyfrowym przeładowaniem przy pomocy delikatnych piosenek splecionych kolażami dźwięków samplowanych z Instastories.

Na początku lipca podamy kolejne nazwiska artystów oraz zdradzimy pierwsze informacje na temat programu dziennego. Zapraszamy również na facebookowe wydarzenie, gdzie znajdziecie najświeższe informacje dotyczące Unsoundu.


Deena Abdelwahed, JASSS i Oklou zagrają dzięki wsparciu SHAPE Platform.

You are in the archives

Go back to the current page